Misdaad

Frank 'De Stille' Salerno gebruikte Tsjernobyl-slachtoffertjes voor drugssmokkel

Hij is ongeneeslijk ziek en besluit nú nog een boekje open te doen over zijn bizarre leven in de onderwereld. Frank Salerno, beter bekend als 'De Stille', deed jarenlang goede zaken als drugs- en wapenhandelaar. In gesprek met misdaadjournalist Mick van Wely doet hij een onthutsende onthulling over de manier waarop hij grondstoffen voor synthetische drugs ons land binnenloodste.

Florine Holtman
2 minuten
Mick van Wely
Frank Salerno
Frank Salerno.

Het hele verhaal over Frank Salerno is te lezen in Panorama 27. Nu te koop bij een winkel bij jou in de buurt of online te verkrijgen via Tijdschrift.land.

Om de felbegeerde verboden grondstoffen BMK en PMK over de grens te krijgen, bedacht Salerno een plan: hij misbruikte bussen vol doodzieke kinderen die waren getroffen door de kernramp in Tsjernobyl.

Deze jonge slachtoffertjes reisden destijds naar Duitsland en Nederland om aan te sterken. Niemand die destijds vermoedde dat de bussen waarin zij zaten, fungeerden als smokkelbus.

Dubbele bodems en een Rode Kruis-pas

De smokkeltruc was even simpel als doeltreffend. De brandstoftanks van de touringcars werden vakkundig in twee compartimenten verdeeld.

"Eentje voor de gewone brandstof en eentje voor de in Nederland verbieden grondstoffen BMK en PMK," legt Mick van Wely uit.

Bij aankomst hoefde er alleen maar een stoel in de bus te worden losgeschroefd om de chemische vloeistoffen rechtstreeks uit de tank te pompen.

Zelfs over de grenscontroles hoefde Salerno zich geen zorgen te maken. "Voor de chauffeur hadden we een speciale Rode Kruis-pas geregeld," blikt Salerno nu terug. "Bij iedere controle mochten we direct doorrijden."

'Ik wilde alleen maar geld verdienen'

Tussen 2000 en halverwege 2006 wist 'De Stille' op deze wijze tientallen busritten naar Duitsland te organiseren, van waaruit de grondstoffen naar Nederland werden getransporteerd.

Salerno had de markt volledig in zijn greep: "Ik beschikte over zoveel verschillende grondstoffen dat als ik de kraan dichtdraaide er paniek uitbrak op de markt. Ik kon de prijzen simpel omhoogschroeven, maar deed dat zelden."

Als hij nu terugkijkt op zijn daden, overheerst de verbazing: "Als ik het me nu hoor vertellen, snap ik niet dat ik dit heb kunnen bedenken. Maar ik wilde alleen maar geld verdienen. En dacht toen: ach, dankzij mij kunnen die kinderen wel mooi naar het Westen komen."

Sigaar in de cel

De recherche ontdekte de smokkeltruc in 2005, toen Salerno al een celstraf van vier jaar uitzat in Veenhuizen. In de zomer van 2006 hoorde hij via de media dat er een bus was gepakt.

"Ik zal het nooit vergeten. Ik rookte in de zomer van 2006 een mooie sigaar in mijn cel en hoorde opeens op het NOS Journaal dat er een bus was gepakt met grondstoffen in Duitsland. Ik dacht: die is van mij."

Even later, in september 2006, bracht de Leeuwarder Courant een groot interview naar buiten waarin de brandstoftanks werden aangehaald. Salerno zegt daar nu over: "Ze moesten eens weten dat die lijnen ook al liepen voordat ze het eerste onderzoek hadden opgetuigd."