Misdaad

Operatie Fabryka: miljoen kilo chemicaliën en 24 drugslabs opgerold (5 in Nederland)

Europa's grootste toeleverancier van synthetische grondstoffen is tegen de lamp gelopen, en het spoor leidde rechtstreeks naar Brabantse en Poolse loodsen.

Redactie Panorama
Beelden van de internationale inval tijdens 'Operation Fabryka', waarbij in totaal 85 verdachten in de boeien werden geslagen.
Beelden van de internationale inval tijdens 'Operation Fabryka', waarbij in totaal 85 verdachten in de boeien werden geslagen.

Het net rondom de grootste speler op de Europese markt voor synthetische grondstoffen is definitief dichtgeklapt. In een spectaculaire internationale actie, gedoopt tot 'Operation Fabryka', is een Poolse criminele groepering ontmanteld die verantwoordelijk wordt gehouden voor de import van maar liefst 1 miljoen kilo aan chemicaliën. Het onderzoek legde een netwerk bloot dat zich uitstrekte van India en China tot diep in de Nederlandse polder.

Geen huis-tuin-en-keukenwerk

Tijdens de megaoperatie zijn in totaal 85 verdachten in de boeien geslagen. De Poolse bende werkte niet alleen; ze hadden een nauwe samenwerking met handlangers in Nederland en België. Het spoor van de grondstoffen leidde de rechercheurs uiteindelijk naar 24 productielocaties verspreid over Europa.

Andy Kraag, het Nederlandse hoofd van de afdeling zware en georganiseerde misdaad bij Europol, is duidelijk over de schaal van de aangetroffen locaties. Volgens het AD verklaarde hij over de inval: "En dan heb je het niet over huis-tuin-en-keukenlabs, hè. Dit waren drugslabs op industriële schaal."

In Nederland alleen al werden vijf van deze fabrieken ontmanteld in Valthermond, Wouwse Plantage, Feanwâlden, Scheemda en Waalwijk. Daarnaast ontdekten agenten zeven strategische opslagplaatsen in onder meer Apeldoorn, Den Haag, Rotterdam, Breda en Helmond.

De bron drooggelegd

Het onderzoek naar de groepering begon al in 2024, toen de enorme bestellingen van chemicaliën door zeven Poolse dekmantelbedrijven op de radar van de autoriteiten verschenen. Kraag licht toe: "Er werden zóveel chemicaliën besteld dat het op een gegeven moment begon op te vallen. Dat kon niet kloppen". In plaats van direct in te grijpen, besloot de politie het spoor te volgen om het volledige netwerk in kaart te brengen.

De vangst is ongekend. De miljoen kilo aan chemicaliën die de groep verhandelde, was goed voor de productie van naar schatting 300 ton aan verboden middelen zoals MDMA en amfetamine. Kraag, die eerder aan het hoofd stond van de landelijke recherche, noemt de omvang van deze zaak historisch: "Maar dit is verreweg de grootste leverancier van grondstoffen die ik ooit ben tegengekomen".

Door de bron van de grondstoffen aan te pakken, hoopt Europol de productie van synthetische middelen in Europa een fatale klap toe te brengen. Volgens de opsporingsdiensten zijn er met deze handel miljarden aan criminele winsten binnengehaald.

Europol, Algemeen Dagblad Videostill Europol