Iedere dag het nieuws dat echte mannen interesseert
Thomas Braun

Youp van 't Hek hoort op de planken, niet in de talkshows: 'Kijkt een beetje onnozel om zich heen'

Verslaggever Thomas Braun volgt de strapatsen van de BN’ers op de voet en velt zijn oordeel. Deze week: de doodsbedreigingen voor Niels van der Laan, de veelbesproken naam van de baby van Suzan & Freek en waarom Youp geen goede tafelheer is.

Mag Youp van tafel?

Vroeger zagen we Youp van ’t Hek maar één keer per jaar op televisie, en wel op oudejaarsavond. Dat waren nog eens tijden, want Youp was fenomenaal. Hij knoopte intelligente grappen aan ordinair gevloek (de woorden godverdomme en neuken passeerden geregeld de revue als hij ernstige sociaal-maatschappelijke zaken besprak) en en passant hield hij de burgerlijke goegemeente een hilarische spiegel voor door de IKEA (en vooral haar bezoekers) belachelijk te maken, het alcoholvrije Buckler te vernietigen en vrienden met een veel te jong nieuw ding te verketteren. 

Nederland was een groot fan van de Amsterdamse (of eigenlijk Bussumse) cabaretier en het sterke was: je zag hem verder nooit op tv. Niet in spelletjes, niet in talkshows, wat hem een soort onbereikbare status gaf die hem erg goed stond. Maar tegenwoordig is hij niet van de buis te slaan. Youpie, 71 inmiddels, mocht al een paar keer in talkshows vertellen over zijn kunstprogramma met stuiterbal Splinter Chabot en was vorige week te zien in Pauw & De Wit, waar hij samen met die andere grootheid, Herman Finkers, in een Italiaans trainingsjackie over conferences mocht praten. 

Ik heb me best aan Youp zitten ergeren. Eigenlijk erger ik me aan bijna alle komieken in talkshows

Het probleem met die talkshows is dat het in zo’n uur niet alleen over Youp gaat en dat niet alle vragen aan Youp worden gesteld. En dan verveelt Youp, die het fenomeen onemanshow tot een levensstijl heeft verheven, zich stierlijk. Hij zit wat ineengedoken alsof ie in de regen op de bus wacht, kijkt een beetje onnozel om zich heen alsof hij op een verjaardag is waar hij niemand kent, het mondje gaat wat scheef hangen en je ziet hem denken: wat doe ik hier? Pas als hij het woord krijgt, leeft ie helemaal op en maakt hij spontaan slechte grappen. Over Marco Borsato zei hij dat het moeilijk wordt voor de zanger om terug te keren op het podium omdat hij 100.000 fans heeft, maar dat de administratie van dit legioen in handen is van ‘die vrouw’. Hij lachte hardop, als enige. 

Ook bij Eva had zijn humor een tenenkrommend effect. Over de Sixtijnse Kapel zei de cabaretier buiten dienst dat Michelangelo dat plafond ooit zelf had staan witten. ‘Wat oneerbiedig!’ vond Eva. En dat was het. Ik heb me best aan Youp zitten ergeren, de laatste weken. Eigenlijk erger ik me aan bijna alle komieken tijdens interviews. Als Jiskefet bij DWDD was, vond ik ze ook strontvervelend. Om maar te zwijgen van Theo Maassen die Patricia Paay in verband bracht met necrofilie. Deze heren horen op de planken, niet in de talkshows. Tsjakka!

Oordeel: ★☆☆☆☆

Doodsbedreigingen

In Hilversum werd vorige week de prijs voor ‘Mediapersoon van het Jaar’ uitgereikt. Vroeger was het ‘Omroepman van het Jaar’, of ‘Omroepvrouw van het Jaar’ maar nu is het persoon, want ja, onderscheid, daar doet ook organisator Broadcast Magazine niet meer aan anno 2025. En dus was het een persoon aan wie BM de prijs mocht uitreiken in museum Beeld en Geluid op het Mediapark. Dus niet aan een man of vrouw, maar aan een persoon, en ook niet eens aan één persoon, maar twee. Namelijk Niels van der Laan en Jeroen Woe, de makers van het voortreffelijke Even tot hier, dat in 2022 ook al de Gouden Televizier-Ring won. 

In de volle zaal werden ze door spreekstalmeester Jeroen te Nuijl op het podium geroepen en Niels was, zoals altijd, weer heerlijk ad rem. In zijn dankpraatje zei hij dat ze hem zó graag een keer wonnen en nu was het dan eindelijk gelukt. “Zo zie je maar weer hoe effectief het kan zijn als je de organisatie met de dood bedreigt.”

Hij refereerde aan de doodsbedreigingen die hij zelf ontving nadat hij in een niet nader te noemen tv-programma een niet nader te noemen kinderfeestgeheim had onthuld door ouders te vragen om zelf cadeautjes te kopen voor de kinderen. “En als ik een tip mag geven,” zo sprak hij, “laat ze daar meteen even inpakken, dat scheelt een hoop gedoe.” En toen volgde dus doodsbedreigingen. 

Nu lijkt het alsof Niels de prijs heeft gekregen op z’n Martijn Krabbé’s: deels uit empathie vanwege persoonlijk leed. Maar niets is minder waar: ze waren al veel eerder achter de schermen aangewezen als ‘een van de toonaangevende satirische stemmen op tv’. Hulde heren, tot hier en verder graag. 

Oordeel: ★★★★☆

Suzan, Freek & Sef

Even een gevoelig onderwerp: Suzan & Freek. Een buitengewoon getalenteerd en succesvol muziekduo, dat alleen maar aan populariteit won toen Freek (32) in mei bekendmaakte dat hij uitgezaaide longkanker bleek te hebben. Vaak betekent dit dat de onfortuinlijke persoon in kwestie uit het nieuws verdwijnt tot het einde daar is, maar Suzan en Freek bleven in de picture. Suzan bleek zwanger, wat voor nog meer ontroering zorgde. Om Suzan & Freek een hart onder de riem te steken draaiden veel radiozenders op 28 mei gelijktijdig hun nummer Lichtje branden. Ook werden fans opgeroepen om dit nummer op dat tijdstip massaal te streamen. En na een paar afgelastingen traden ze toch ook weer op, zoals bij Concert at Sea en er kwam Niemand, de nieuwe single. 

Na de schok, de vele steunbetuigingen en collectieve emoties was er ook kritiek. René van der Gijp liet in de podcast KieftJansenEgmondGijp weten een beetje moe te worden van Suzan en Freek. Hij zei: “Hij is hier niet de enige in, hè, er zijn er meer ziek. Kijk, ik vind: op een gegeven moment ben ik ontroerd en op een gegeven moment ontroert het me nog maar een beetje en dan op een gegeven moment gaat het op m’n lachspieren werken. Dat heb ik bij Suzan & Freek.” 

Dat kwam vooral door toespraken van Freek op het podium, zoals die keer in Heerlen toen hij het publiek opriep om meer te genieten van het leven, de mensen moesten gewoon hun baan opzeggen en op reis gaan. Dat vond René een rare uitspraak. “Je baan opzeggen klinkt leuk op een festivalweide, totdat je bij de kassa van Albert Heijn staat. Dan denk ik: ja, er zijn ook mensen die drie jaar bezig zijn om een baan te krijgen, die hebben hem eindelijk en die horen dan Freek... hahaha!” 

En nu is er alweer nieuws: Freek en Suzan zijn vader en moeder geworden, twee weken terug is Sef geboren. Sef ja, ziet u ’m? S en F? Inderdaad, de initialen van het zangduo. “Medelijden met dat kind,” schreef ene Lenny Dammen op Facebook, nadat er massa’s felicitaties waren gepost. Een anoniempje op X vond dat de naamgeving weer een sterk staaltje marketing was van het duo. En ik? Ik vind dat als je uitgezaaide longkanker hebt, je alles mag doen wat je nog leuk vindt in het leven. Alles is geoorloofd, tot en met de laatste dag. 

Oordeel: ★★★☆☆ (3,5 ster)

Entertainment
  • Panorama 51-52
  • Ivo van der Bent, NL Beeld
Meer Entertainment
Gordon
Entertainment |
Gordon vertelt smeuïg verhaal over zijn bezoekje aan het landgoed van Hugh Hefner
Vahle
Entertainment |
Noa Vahle pakt doodsbedreiger zelf aan: 'Die is zó zuur wakker geworden'
Rob Geus
Entertainment |
Rob Geus over sauna-incident: 'We hebben gefilmd op de plaats delict'
Nasrdin Dchar
Entertainment |
Mocro Maffia-ster Nasrdin Dchar over zijn jeugd: 'Ik wilde laten zien: kijk, ik ben een goeie'
Rachel Hazes
Entertainment |
Is Rachel Hazes wel echt van haar aartsvijand af? 'Nieuwe woning op steenworp afstand'
Sylvie Meis
🔥 Entertainment |
‘Sylvie Meis slaat nieuwe vent aan de haak’: wie is deze ‘Sylvie-proof’ Teun?
Rob Geus
Entertainment |
Rob Geus over zijn horror-ongeluk op Tenerife: '2 centimeter hoger, was mijn schedel gebroken en dan ben je dood'
Sylvie Meis en Patrick Gruhn
🔥 Entertainment |
Sylvie Meis (47) weer single? 'Relatie met Duitse miljonair Patrick Gruhn ten einde'