M. zelf blijft volhouden dat hij niet begrijpt wat er die dag is gebeurd. "Ik kan mij niet voorstellen dat ik zoiets zou doen. Ik herken mijzelf niet. Ik kan mij niets herinneren", zegt hij, volgens het Algemeen Dagblad. Volgens hem had hij geen extremistische bedoelingen: "Ik vertrouwde niemand meer. Ik was wantrouwig."
Toch wijzen politie en OM op de uitspraken die hij kort na zijn arrestatie deed, waarin hij sprak over ongelovigen en religieuze wetgeving. Dat past volgens hen niet bij iemand die alleen maar verward was.
Wat er die dag gebeurde
Op de nazomerdag van het incident liep M. richting de Erasmusbrug, waar de Duitse Philipp aan het skaten was. Getuigen hoorden Philipp schreeuwen toen M. hem aanviel. Omstanders probeerden in te grijpen en vluchtten toen M. volgens hen achter meerdere mensen aan ging.
Stefan, die probeerde weg te komen en ten val kwam, raakte zwaargewond maar overleefde het. Pas twee dagen later hoorde hij dat zijn vrouw zwanger was. "Elke dag dat ik in de ogen van mijn kind kijk, besef ik hoe dichtbij het was dat ik haar nooit had leren kennen", laat hij via Slachtofferhulp zeggen.
Philipp overleefde de aanval niet. Zijn partner richtte zich in de rechtszaal tot M.: "Als je nog iets herinnert waarom je hem uitkoos, wil je dat alsjeblieft vertellen. Ik zou het zo graag willen weten. Gun mij deze rust."
De digitale sporen
Onderzoek toont aan dat M. online materiaal bekeek over jihad, extremistische boodschappen en preken die eerder aan hem waren toegestuurd. De politie wijst ook op het afscheren van zijn haar, dat zij zien als mogelijk ritueel.
M. ontkent dat verband en stelt dat hij pas na het lezen van de vertalingen begreep waar het over ging. "Het is verschrikkelijk wat ze allemaal zeggen."
Psychose of ideologie?
Het Pieter Baan Centrum schetst een ander beeld dan het OM. Volgens deskundigen verkeerde M. in een ernstige psychose, waarin zijn angsten, religieuze thema’s en extreme boodschappen door elkaar liepen. Ze stellen dat zijn ontregeling zó groot was dat bewust ideologisch handelen niet aannemelijk lijkt.
Het Openbaar Ministerie blijft daarentegen wijzen op de uitspraken die M. deed, die volgens hen passen bij een terroristisch motief.
- Algemeen Dagblad
- NL Beeld / Regiofotografie