Iedere dag het nieuws dat echte mannen interesseert

Tbs-advocaat Job Knoester over verdachte in zaak-Lisa (17): 'Sommigen doen alsof'

Een verdachte zonder identiteit en een claim over stemmen in zijn hoofd. Bij VI vertelt Job Knoester waarom zulke verhalen soms echt zijn - en soms gespeeld.

Job Knoester

De zaak-Lisa blijft Nederland bezig houden

De dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude blijft een van de meest besproken zaken van het moment. Dinsdag vond in de rechtbank van Amsterdam de eerste inleidende zitting plaats. De verdachte - bekend onder de naam ‘Chris Jude’, al is zijn identiteit nog altijd niet vastgesteld - wordt niet alleen verdacht van het dodelijke steekincident, maar óók van een zedenmisdrijf vijf dagen eerder.

De aandacht voor de zaak is enorm, en dus wordt deze dinsdagavond uitvoerig besproken aan tafel bij Vandaag Inside. Daar schuift tbs-advocaat Job Knoester aan. Een mooi moment voor de VI-mannen om hem te vragen naar de zaak-Lisa.

 

‘Stemmen in zijn hoofd?’

Presentator Wilfred Genee vraagt naar het punt dat veel mensen bezighoudt: gaat de verdachte tbs krijgen? Dinsdag tijdens de inleidende zitting werd bekendgemaakt dat de verdachte “stemmen in zijn hoofd” zou horen.

Knoester tempert die gedachte meteen. Hij benadrukt dat het verhaal vooralsnog alleen komt van de verdachte zelf. Er is nog niets geverifieerd, niets onderzocht. “Als dat echt zo is, dat er stemmen in zijn hoofd zijn die hem hebben gedwongen tot bepaalde handelingen, dan zou tbs een logische gedachte zijn.”

Aan tafel wordt ondertussen zichtbaar getwijfeld aan de waarheid van de claim. René van der Gijp lijkt er weinig van te geloven: "Dat andere meisje (het zedenslachtoffer, red.) zegt: 'Nou, die man had echt geen stemmen in z'n hoofd.'" Wilfred: "Nee, hij zat een heel verhaal te vertellen!"

Johan Derksen wijst bovendien op de ernst van het eerdere zedenmisdrijf: “Het heeft een uur geduurd en hij heeft nog haar kaak gebroken.”

Knoester: ‘Sommigen doen alsof’

Knoester blijft opvallend neutraal, maar waarschuwt wél voor een belangrijk punt: sommige verdachten doen zich bewust anders voor. “Er zijn mensen die denken: als ik doe alsof ik ergens een stoornis heb, dan krijg ik een lagere straf en dan krijg ik wel tbs. Dus, je weet het gewoon nog niet."

Daarom wordt de verdachte onderzocht door het Pieter Baan Centrum. Zij kijken niet alleen naar wat iemand zegt, maar onderzoeken ook of dat verhaal te onderbouwen is, en wat er psychologisch speelde vóór én tijdens de feiten. Zo legt Knoester uit.

Adviseert een advocaat zijn cliënt ooit om ‘stemmen te horen’?

Aan de bar vraagt Merel Ek zich af of advocaten cliënten soms adviseren om te zeggen dat ze stemmen horen. Knoester is daar duidelijk in: nee.

Hij legt uit dat hij zijn cliënten altijd volledig informeert over de mogelijke trajecten, inclusief de nadelen van tbs. En die nadelen zijn volgens hem aanzienlijk: “Het grootste nadeel van tbs is dat het heel erg lang duurt: gemiddeld 9,5 jaar. Inmiddels woon je in de kliniek, maar het kan ook levenslang betekenen. Als ik al die dingen uitleg dan zegt negen van de tien clienten tegen mij: 'Alles goed, maar géén tbs.'"

Volgens hem zullen maar weinig advocaten hun cliënten adviseren om voor een tbs-traject te gaan.

Wat de volgende stappen in de zaak worden

Hoe het af gaat lopen met de verdachte, kan ook Knoester dus nog niet voorspellen. De onderzoeken moeten nog starten, de feiten liggen nog niet vast en de rechtbank is pas net begonnen. De volgende inleidende zitting staat gepland voor 11 februari.

Entertainment
  • Vandaag Inside
  • Clemens Rikken
  • KIJK