Misdaad

Wout in de fout: lekken naar de onderwereld is voor politieagenten lucratieve business

Politie en justitie proberen al jarenlang systemen met gevoelige informatie optimaal af te schermen. Maar echt waterdicht is het nog niet, want nog steeds lopen regelmatig dienders, gemeenteambtenaren en zelfs rechtbankmedewerkers tegen de lamp die tegen betaling in de systemen hebben rondgeneusd.

Henk Strootman
3 minuten
Nederlandse criminelen
Wout in de fout: lekken naar de onderwereld is voor politieagenten lucratieve business

Schiphol, dinsdag 29 mei 2018. Fouad el A. staat met zijn vriendin en kinderen klaar om de zon op te zoeken. Bestemming: Menorca. Koffers ingecheckt, kinderen vol spanning: hun eerste vlucht. Maar bij de gate gaat het mis. Voor de ogen van zijn gezin wordt Fouad uit de rij gehaald. Zijn naam staat op de zwarte lijst van Transavia als amokmaker. Hij zou zich tijdens een eerdere vlucht vanuit Marokko onbeschoft hebben gedragen tegenover het cabinepersoneel, nadat hij was betrapt op roken op het toilet.

Gevolg: vliegverbod en een gezinsvakantie die in rook opgaat. Er rest het gezin niets anders dan met twee ontroostbare kinderen huiswaarts te gaan. Twee dagen later komt de luchtvaartmaatschappij met de uitleg: sorry hoor, persoonsverwisseling, hier heeft u een gratis reisje. Voor Fouad telt echter vooral eerherstel. Door het incident heeft hij ‘gedoe’ gekregen op het werk, zo vertelt hij in De Telegraaf: “Ik ben politieman in Amsterdam, waardoor ik van onbesproken gedrag moet zijn.”

Er is vraag naar politie-informatie. Fouad kan die leveren. En met de opbrengsten kan hij zijn gokschulden afbetalen

Zeven jaar later staat zijn naam opnieuw in de krant. Nu niet als slachtoffer, maar als hoofdverdachte in een omvangrijke corruptiezaak. Fouad is hondengeleider bij de Amsterdamse politie, een functie die draait om vertrouwen. Maar wat zijn collega’s niet weten is dat Fouad er een geheim dubbelleven op nahoudt. In zijn vrije tijd gokt hij. Vaak zelfs en met grotere inzetten dan hij zich kan veroorloven. De schulden stapelen zich op. Zijn jongere broer Anouar, een man die met beide benen in het criminele milieu staat, weet er wel raad mee. Er is vraag naar politie-informatie. En Fouad kan die leveren. En met de opbrengsten kan hij de gokschulden afbetalen.

Het begint allemaal nog klein. Voor 350 euro checkt hij of iemand ‘heet’ staat bij de recherche. Voor 1000 euro levert hij een volledig dossier. En voor losse kentekens – ‘kennies’ in het jargon – pakt hij ook geld. Steeds gebruikt Fouad de accounts van nietsvermoedende collega’s. Soms in een dienstauto, soms op het bureau. Zo lijkt het alsof niet hij maar zij de bevragingen doen. Ondertussen groeit de handel. Niet alleen kentekens en namen vinden hun weg naar de onderwereld, maar ook informatie over lopende onderzoeken. Voor criminelen waardevol, voor de politie levensgevaarlijk.

Machinepistool

In februari 2023 duikt Fouads naam voor het eerst op in een onderzoek. Het begint met een incident aan de Vollenhovenlaan in Utrecht. Een buurtbewoner belt dat er een man bij een container met tassen staat te rommelen. Hij stopt er eentje in, haalt er een andere uit. Even later stapt hij in een auto waar al drie mannen inzitten. De politie is er snel en zet de auto aan de kant.

De broers Fouad en Anour el A. in de rechtbank van Amsterdam.

Bij controle worden een automatisch machinepistool, twee pistolen en een iPhone 7 gevonden. Die telefoon blijkt belangrijker dan de wapens. In de chats staat hoe iemand politie-informatie regelt, met de tarieven erbij: 350 euro voor een kenteken, 1000 euro voor een check of iemand ‘heet’ staat. “6 kennies van (bijnaam), allemaal betaald,” zo staat er onder andere te lezen.

De Rijksrecherche geeft het onderzoek de codenaam Carnaliet. Uit de logbestanden van de Amsterdamse eenheid blijkt dat de bevragingen telkens tijdens diensten van Fouad zijn gedaan. Niet onder zijn eigen naam, maar via de accounts van collega’s. Hondengeleiders vooral, die even weg waren van hun computer of auto. Alles wijst naar één man: hondengeleider Fouad el A. Daarna gaat het snel. Er volgen taps, microfoons in zijn auto, observaties. Het beeld is duidelijk: broer Anouar regelt de klanten, Fouad levert de data. In totaal ontvangt hij ongeveer 5000 euro. Het meeste verdwijnt in het casino. 

De nieuwste panorama ligt nú in de winkel en is hier te bestellen.

Op 18 juni 2024 valt het doek als Fouad thuis wordt opgepakt. Voor de ogen van zijn gezin – Fouads vrouw werkt ook bij de politie – gaat hij in de boeien. Een beschamende vertoning, die er niet beter op wordt als er in huis flink wat contant geld wordt aangetroffen. Ook de criminele broer Anouar wordt in de boeien geslagen, samen met enkele andere verdachten. In een pand in Osdorp vindt de politie drugs ter waarde van enkele miljoenen en een pistoolmitrailleur.

Benieuwd naar de rest van het artikel? Bekijk 'm in de nieuwste Panorama of check het via Blendle.