Iedere dag het nieuws dat echte mannen interesseert

'Drugsopa' Jan van R. (81) kan het smokkelen niet laten en zit nu opnieuw vast

Hij wordt ‘drugsopa’ genoemd. Een weinig vleiende naam, maar hoe moet je een 81-jarige man die verdacht wordt van grootschalige cocaïnesmokkel anders noemen?

Drugsopa Jan van R.

Het is een bont gezelschap dat de zich de laatste maanden met vaste regelmaat laat zien in de rechtbank van Zwolle. Niet vrijwillig trouwens, want de mannen worden verdacht van het organiseren van internationale drugstransporten met behulp van zeilboten en moeten af en toe ‘pro forma’ voor de rechter verschijnen. Eén van de verdachten springt nogal in het oog.

Hij is inmiddels 81 jaar, loopt ten gevolgde van een tia moeilijk en past eerder in het decor van een stoffige biljartclub dan van een rechtszaal. Maar bij justitie weten ze beter. Deze oude vos heet Jan van R., draait al decennia lang mee in de wereld van de drugshandel en is zijn streken nog lang niet verleerd. Hij heeft de weinig vleiende naam ‘drugsopa’ meegekregen en geldt als de pater familias van de familie Van R. uit Sneek. Ook enkele van zijn zonen draaien volgens justitie volop mee in de coke-business. 

Donderdag 25 april 2024 is de ‘klapdag’ zoals ze dat in kringen van politie en justitie noemen. Die ochtend worden na een lange periode van afluisteren, observeren en rechercheren vijf leden van de familie Van R. aangehouden, samen met enkele medeverdachten uit onder andere Deventer. Tegelijkertijd vinden er doorzoekingen plaats in Sneek, Joure, Deventer en Den Haag. De oogst: documenten, geld, gegevensdragers, verdovende middelen en auto’s. Op het Friese ‘Kameleoneiland’ Terherne en op een locatie in Spanje worden twee zeilboten in beslag genomen. Een derde boot blijkt onvindbaar.

Jan van R. draait al decennialang mee in de wereld van drugshandel.

Inmiddels, ruim een jaar na de rechercheactie, is duidelijk waar de groepering precies van wordt verdacht. Volgens het OM hebben de mannen tussen januari 2022 en april 2024 geprobeerd drugstransporten te organiseren. Dit zou zijn gebeurd vanuit Joure, Sneek, Deventer en locaties in Portugal, Spanje, Suriname, Curaçao, Brazilië en op het Caribische eiland Saint Lucia. “De mannen kochten één of meer zeilboten,” aldus het OM, “en ook zeekaarten en satelliettelefoons om tijdens de transporten te navigeren.” 

Draaideurcrimineel

De Friese familie was al vergevorderd met hun plannen, zo stelt justitie. “Ze zouden meerdere afspraken hebben gehad met criminele opdrachtgevers en andere betrokkenen om de transporten voor te bereiden. Daartoe reisden ze af naar Portugal, Spanje, Brazilië en Suriname. Er werd daadwerkelijk één poging tot een cocaïnetransport gedaan richting Suriname.” Dit laatste zou volgens het OM zijn gedaan door de Deventer medeverdachte T.U. (50) met de op Curaçao aangeschafte zeilboot Favorita. 

Opvallend is dat verdachte Johnny van R. (57) – een zoon van ‘drugsopa’ Jan - meerdere ‘vakantiekiekjes’ op zijn Facebook-pagina heeft geplaatst, precies uit de periode 2022-2024 en ook nog eens uitgerekend op locaties die door het OM met de drugshandel in verband worden gebracht. De mannen hebben zich kennelijk onbespied gewaand.

De nieuwe Panorama ligt nu in de winkel en is hier te bestellen.

Of justitie een heel sterke zaak heeft zal de komende maanden moeten blijken, als het onderzoek naar onder andere het versleutelde berichtenverkeer van de verdachten is afgerond. Maar één ding staat vast; het is bepaald niet Jan van R.’s eerste aanvaring met justitie om maar even in scheepvaarttermen te blijven. Al in 1974 wordt hij opgepakt op verdenking van diefstal van grote partijen tegels uit onder andere een kerkgebouw. Ook is hij dat jaar betrokken bij een roofoverval op een gezin en wordt hij in 1975 veroordeeld voor doorrijden na een aanrijding, waarbij een fietser een been had gebroken. In 1982 wordt Van R. opgepakt bij een grote drugssmokkelzaak in Zuid-Frankrijk. Echt grote internationale bekendheid krijgt draaideurcrimineel Van R. in 1996, als hij op Schotse wateren tegen de lamp loopt.

Misdaad
  • ANP E.A.